অসমীয়া অভিধান | Assamese Dictionary

পৰিচয় introduction of Assamese Dictionary

অসমীয়া ভাষা (Assamese Language) হৈছে ভাৰতৰ অসম (Assam) ৰাজ্যৰ প্ৰায় ২৬ নিযুত লোকে কোৱা ভাষা। ই ইণ্ডো-আৰ্য ভাষা পৰিয়ালৰ সদস্য, বঙালী আৰু ওড়িয়াৰ সৈতে ওতঃপ্ৰোতভাৱে সম্পৰ্কিত। অসমবাসীৰ এক দীঘলীয়া আৰু সমৃদ্ধ সাহিত্য পৰম্পৰা আছে, যি ত্ৰৈমাসিক শতিকাৰ (13th century)।

প্ৰথম খন Assamese Dictionary ১৮০৫ চনত ফ্ৰান্সিছ হেমিল্টনে (Francis Hamilton) প্ৰকাশ কৰিছিল। এই অভিধানখন এক অগ্ৰণী কাম আছিল, আৰু ই অসমভাষা আৰু সাহিত্যঅধ্যয়নৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল। অৱশ্যে, ই ইয়াৰ ত্ৰুটিবোৰ অবিহনে নাছিল। হেমিল্টন অসমবাসীৰ স্থানীয় বক্তা নাছিল, আৰু তেওঁ অভিধানত কেইবাটাও ত্ৰুটি কৰিছিল।

উনবিংশ শতিকা The 19th century

উনবিংশ শতিকাত (19th century) আন কেইবাটাও Assamese Dictionary প্ৰকাশিত হয়। এই Assamese Dictionary বোৰ হেমিল্টনৰ অভিধানতকৈ (Hamilton’s dictionary) অধিক সঠিক আছিল, কিন্তু সেইবোৰ এতিয়াও তেওঁলোকৰ ত্ৰুটিৰ অবিহনে নাছিল। উনবিংশ শতিকাৰ অন্যতম উল্লেখযোগ্য Assamese Dictionary আছিল মাইলচ ব্ৰনছন (Miles Bronson) ৰ “অসম-ইংৰাজী অভিধান” (“Assamese-English Dictionary”)। এই অভিধানখন ১৮৬৭ চনত প্ৰকাশিত হৈছিল, আৰু ভাষাটোৰ বৈজ্ঞানিক অধ্যয়নৰ ওপৰত আধাৰিত হোৱা ই প্ৰথম Assamese Dictionary আছিল।

বিংশ শতিকা The 20th century

বিংশ শতিকাত (20th century) অসমীয়া ভাষা (Assamese language) আৰু সাহিত্য (literature) অধ্যয়নত কেইবাটাও অগ্ৰগতি দেখা গৈছিল। ইয়াৰ ফলত কেইবাটাও নতুন Assamese Dictionary প্ৰকাশিত হয়, যাৰ ভিতৰত আছে নিম্নলিখিতবোৰ:-

  • “Assamese-English Dictionary” by Surendranath Goswami (1930)
  • “Assamese-Assamese Dictionary” by Lakshminath Bezbaroa (1933
  • “Assamese-Hindi Dictionary” by Phanindranath Das (1937)

এই অভিধান (Dictionary) বোৰ আগৰ শতিকাত প্ৰকাশিত অভিধানতকৈ অধিক সঠিক আৰু বিস্তৃত আছিল। তেওঁলোকে অসমৰ পৰিৱৰ্তনশীল ভাষিক দৃশ্যপটকো প্ৰতিফলিত কৰিছিল, কিয়নো ভাষাটো হিন্দী আৰু ইংৰাজীৰ দৰে অন্যান্য ভাষাৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিছিল।

একবিংশ শতিকা The 21st century

একবিংশ শতিকাত (21st century) অসমীয়া ভাষা (Assamese language) আৰু সাহিত্যঅধ্যয়নৰ প্ৰতি নিৰন্তৰ আগ্ৰহ দেখা গৈছে। ইয়াৰ ফলত কেইবাটাও নতুন Assamese Dictionary প্ৰকাশিত হৈছে, যাৰ ভিতৰত আছে নিম্নলিখিতবোৰ:-

  • “Assamese-English Dictionary” by Nirmal Kumar Das (2003)
  • “Assamese-Assamese Dictionary” by Maheswar Neog (2005)
  • “Assamese-Hindi Dictionary” by Pranab Jyoti Gohain (2007)

এই অভিধানবোৰ (Dictionary) up-to-date আৰু বিস্তৃত, আৰু এইবোৰে অসমীয়া ভাষা (Assamese Language) আৰু সাহিত্যৰ ওপৰত শেহতীয়া গৱেষণা প্ৰতিফলিত কৰে। যিসকলে অসমীয়া ভাষা অধ্যয়ন বা ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আগ্ৰহী তেওঁলোকৰ বাবে এইবোৰ এক অপৰিহাৰ্য সম্পদ

উপসংহাৰ

Assamese Dictionary ৰ ইতিহাস এক দীঘলীয়া আৰু সমৃদ্ধ। ই অসমৰ পৰিৱৰ্তনশীল ভাষিক দৃশ্যপটৰ লগতে অসমীয়া ভাষা আৰু সাহিত্যৰ অধ্যয়নৰ প্ৰতি বৰ্ধিত আগ্ৰহ প্ৰতিফলিত কৰে। একবিংশ শতিকাত প্ৰকাশিত হোৱা Assamese Dictionary বোৰ up-to-date আৰু বিস্তৃত, আৰু যিসকলে অসমীয়া ভাষা অধ্যয়ন বা ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আগ্ৰহী তেওঁলোকৰ বাবে এইবোৰ এক অপৰিহাৰ্য সম্পদ।

Importance Bullet points on Assamese

  • প্ৰথম খন Assamese dictionary ১৮০৫ চনত ফ্ৰান্সিছ হেমিল্টনে (Francis Hamilton) প্ৰকাশ কৰিছিল।
  • ঊনবিংশ শতিকাত (19th century) আন কেইবাখনো Assamese dictionary প্ৰকাশিত হৈছিল।
  • বিংশ শতিকাত (20th century) অসমীয়া ভাষা আৰু সাহিত্যৰ অধ্যয়নত অগ্ৰগতি দেখা গৈছিল, যাৰ ফলত কেইবাটাও নতুন Assamese dictionaries প্ৰকাশ পাইছিল।
  • একবিংশ শতিকাত (21st century) অসমীয়া ভাষা আৰু সাহিত্যৰ অধ্যয়নৰ প্ৰতি নিৰন্তৰ আগ্ৰহ দেখা গৈছে, যাৰ ফলত কেইবাটাও নতুন Assamese dictionaries প্ৰকাশ পাইছে।

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top